• MainSlide0
  • MainSlide1
  • MainSlide2
  • MainSlide3
http://cssslider.com by cssSlider.com v2.1

اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی

قــنات قــصبه گــناباد

معرفی شهرستان گناباد     آب و هوا گناباد     انتقادات و پیشنهادات     تماس با ما فا
  • اثر جهانی قنات قصبه گناباد


     قنات قصبه گناباد از حیرت انگیزترین پدیده هاي ساخته دست بشر و نمادي از هم نوايي بشر با طبيعت است . اين قنات به طول 33 کیلومتر ، از دو رشته اصلی به نام هاي قصبه و دولاب تشکیل شده است كه مجموعا 472 میله چاه دارد. حفر کانالی بدین عظمت با ژرفناي بیش از 300 و حجم افزون بر 73 میلیون متر مکعب برداشت خاک در عمق 300 متري با کم ترین خطا در مسیر یا شیب بندي از عصر هخامنشيان، مؤید نبوغ ایرانی و شاهکاری بی نظیر در سراسر جهان است. این قنات شگفت انگیز که تاریخ آن حداقل به 2250 سال پیش باز می گردد، یکی از پر آب ترین قناتهاي ایران است که با توجه به این ویژگی ها در پرونده قنات های یازده گانه ایران در  تاریخ 25 تیرماه 1395 (15 July 2016)  در چهلمین اجلاس کمیته میراث جهانی در شهر استانبول ترکیه به عنوان 20 امین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. ناصر خسرو قبادیانی در سفرنامه اش به توصیف این قنات پرداخته و حفر آن را به کیسخرو نسبت داده است.

اخبار و اطلاعیه ها
سالروز ثبت جهانی پرونده قنات های ایرانی بر دوستداران و حافظان این میراث ارزشمند جهانی مبارک باد 11 قنات‌ (کاریز) ایرانی در چهلمین نشست کمیته میراث جهانی، به فهرست میراث تاریخی-فرهنگی اضافه و ثبت یونسکو شدند. این ۱۱ قنات ایرانی به عنوان بیستمین اثر مشترک میراث جهانی در یونسکو می باشند.
محور گردشگری قنات قصبه گناباد پیگیری و برگزاری 3 جلسه با شهرداری محترم گناباد در غالب همکاریهای مشترک بین سازمانی در خصوص پیگیری طرح محور گردشگری قنات قصبه گناباد که توسط مهندسین مشاور فضازیست در حال مطالعه و طراحی می باشد.
تمبر میراث جهانی قنات قصبه گناباد طرح #تمبر #قنات_جهانی_قصبه 🎫 انتشار ملی تمبر قنات قصبه گناباد پیرو سفر وزیر ارتباطات به گناباد و پیشنهاد نماینده شهرستانهای گناباد ، با توجه به قدمت قنات جهانی قصبه، طرح تمبر یادبود قنات قصبه که توسط شورای عالی تمبر تهیه شده است تصویب ودر تیراژ 60 هزار قطعه منتشر خواهد شد. این طرح نمایی از نقشه شماتیک قنات قصبه گناباد،تصویر هوایی از حلقه های چاه مسیر قنات و تصویری از چرخ قرقره چوبی بالا برنده دلو خاک است. ضمنا از پیگیری های مجدانه جناب اقای جوانبخت در وزارت ارتباط تشکر می نماییم
سایر اماکن گردشگری گناباد
شهرستان گناباد

صفحه قبلی  نمایش صفحه   از 2 صفحه بعدی
X