• MainSlide0
 • MainSlide1
 • MainSlide2
 • MainSlide3
http://cssslider.com by cssSlider.com v2.1

اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی

قــنات قــصبه گــناباد

معرفی شهرستان گناباد     آب و هوا گناباد     انتقادات و پیشنهادات     تماس با ما فا
 • حاج غلامرضا نبی پور
   
  محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری در پیام خود به مناسبت درگذشت مقنی کهنه کار گنابادی، استاد حاج غلامرضا نبی پور آورده است:
   
   سعديا مرد نكونام نميرد هرگز                مرده آن است كه نامش به نكويي نبرند
   
  استاد غلامرضا نبی پور با ۹۵ سال سن  از نادر استادان قنات کار بود که از دوران نوجوانی با شاگردی استاد کاران قدیم این دانش بومی را آموخته و برای حفر و پایش قنات در گناباد که از عصر هخامنشیان تا عصر حاضر در این منطقه مورد بهره برداری است آنها را به کار برده است.
  با توجه به اهمیت میراث فرهنگی ناملموس و پاسداری از آن از سوی جامعه جهانی با تصویب کنوانسیون 2003 یونسکو و الحاق جمهوری اسلامی ایران به این کنوانسیون  یکی از مصادیق پاسداری و موثرترین راه‌ها برای پاسداری پایدار از میراث ناملموس، تضمین استمرار و توسعه‌ی دانش و مهارت حاملان و مجریان آنها و انتقال و آموزش آن به جوانتر ها و نسل های بعدی است.
  به همین منظور نخستین اقدام مهم در راستای پاسداری از میراث ناملموس و حاملان آن، تضمین شناسایی این عناصر و افراد و گروه ها به وسیله ایجاد و به روز رسانی فهرست های زيربط ملی است. از این رو با توجه به مهارت های استاد نبی پور در دانش سنتی و پایش قنات نام وی  در فهرست حاملان ميراث ناملموس در سال ۹۵ به ثبت رسید.استاد غلامرضا نبی پور متولد 10 مرداد ماه 1302 از شهرستان گناباد در خراسان رضوی و از استادان قناتی به‌ نام کشور  در فنون بومی و سنتی و دانش پایش قنات است او سراسر عمر خود را برای یادگیری مهارتهای حفر قنات از اساتید و بعدها برای به کار بردن این دانش ها به منظور حفر قنات صرف کرده بود.انتقال این دانش بومی  به نسل های آینده از مهم ترین دغدغه های استاد نبی پور بود. او خود را مسئول می دانست و به طور دائم دانسته ها و تجربیات خود را در اختیار جوانتر ها که دوست دارند قناتی شوند و یا در این حرفه مشغول به کار هستند، قرار می داد.اين استاد بي نظير، در شناسايي، حفاظت و معرفي و در فرايند اماده سازي پرونده ميراث جهاني قنات قصبه گناباد، زحمات بسياري را بر دوش كشيد و با غيرت و تعصب و همت بي نظيري به دفاع از اين فرهنگ و هويت منطقه گناباد پرداخت. نام ايشان هميشه در تاريخ ايران زمين جاودان است.اینجانب، درگذشت این بزرگ مرد عرصه قنات و پدر قنات های گناباد را به خانواده ایشان، أهالی فرهنگ و دوستداران قنات تسلیت می گویم.
  گفتنی است: مرحوم استاد حاج غلامرضا نبی پور ظهر روز یکشنبه 27 خرداد ماه 1397 در بیمارستان علامه بهلول گنابادی بستری و پس از سه روز بیماری دار فانی را وداع گفت.
      

  فیلم ساخته شده توسط نشنئال جئوگرافیک در مورد پیرترین مقنی قنات حاج غلامرضا نبی پور  سخنان مرحوم غلامرضا نبی پور -پدر قنات های گناباد

   

X